Szerző: Starkné Szabó Eszter
Engedve a levendula csábításának most nem egy receptet, hanem egy könnyen, gyorsan elkészíthető, akár gyerekekkel közösen összeállítható levendulás illatosító ötletét osztom meg veletek.
Ez a gyönyörűség pár perc alatt összeállítható és akár a következő levendulavirágzásig díszítheti otthonunkat vagy illatosíthatja ruhásszekrényünket.
Talán ez a legismertebb felhasználási területe, pedig molyűző hatásán kívül gyógynövényként is elismert, sőt az egyik legsokoldalúbb virágunk.
A levendula értékes hatóanyagait kellemes illatú és gyönyörű színű virágaiban őrizgeti. Tartósításához a júniusi napsütésben nyíló virágokat szedik és általában fejjel lefelé, szellős, tűző naptól védett helyen szárítják.
A levendula hatóanyagai: esszenciális olajai: 1-3 % linalool és linalyl-acetát, valamint 1,8 % cineol, kámfor. Továbbá cserző anyagok, flavionok, glikozid, gyanta, herniarin, keserűanyag, kumarin, limonén, rozmarinsav, szaponin, tannin, triterpenoid, umbelliferon, ursolsav.
Az elsősorban illóolajáért termesztett gyógynövénynek a népgyógyászati tapasztalatok szerint fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatása van. A kozmetikai ipar előszeretettel hasznosítja illatanyagként, illóolaja krémek, parfümök, fürdő-, és masszázsolajok gyakori alkotórésze.
Mire jó a levendula?
A virágfüzérek nem csak frissen illatoznak, megszárítva hosszú ideig megtartják illatanyagukat.
Amire szükségünk lesz: levendula, pár szál raffia és egy olló
Elkészítés:
Az elkészült, illatozó levendulacsokrokat készíthetjük ajándékba vagy díszíthetjük vele saját lakásunkat is.
Sok sikert az elkészítéshez, amely tényleg gyerekjáték! Készítsük hát együtt gyerekeinkkel és közben meséljük el nekik, mi mindenre használható ez a gyógynövény!