Szerző: Starkné Szabó Eszter
Hamarosan zárul a spárgaszezon, ami április közepétől június közepéig tart, és nem érdemes kihagyni ezt a zöldséget sem az étrendünkből. Azt tapasztaltam, hogy még sokan idegenkednek tőle, ezért igyekszem ötleteket adni, hogyan is építhetjük be a mindennapi, családi menübe.
2 receptet ajánlok most, melyből a sonkával tekert spárgát, bevallom, nálunk csak a felnőttek szeretik, de a húsgombócos spárgalevesnek már a gyerkőcök sem tudnak ellenállni. Nagyobb adagban tálalva, a rengeteg zöldségnek és a csirkehúsnak köszönhetően teljes értékű, egészséges, ízletes és tartalmas ebéd lehet önmagában is.
De a receptek előtt hadd írjak pár sort erről a zöldségről:
A spárga Európában is őshonos, évelő növény. Tudatos termesztése Magyarországon is több évszázados múltra tekint vissza. A 20. század elejéig a spárga csak a főúri kertek növénye volt, úgy is tartották, hogy a spárga a „Zöldségek királya, a királyok zöldsége!”
Mint minden zöldségfélének, a spárgának is nagy jelentősége van táplálkozásunkban. Hozzájárul a szervezet vitamin- és ásványi anyag ellátásához, kedvezően hat a sav-bázis egyensúly fenntartására. Sokáig csak a lágy ízű, fehér változat volt ismert és talán még mindig ez a legközkedveltebb, de ma már a zöld, sőt a lila spárga is elérhető.
A spárgahajtás legfinomabb része a feje, mert ez a legpuhább és legízletesebb. Lejjebb a szár rostosabb, külső rostjai enyhén kesernyések is lehetnek. A világos színű sípokat a fejtől lefelé kell vékonyan meghámozni, a zöld spárgánál ez nem mindig szükséges.
A főzési idő kb. 10-12 perc.
Mire ügyeljünk vásárláskor?
Mindig győződjünk meg a spárga frissességéről, mert csak így tudunk majd ízletes, tápláló ételt készíteni belőle. A friss spárga színe fehér, esetleg halványsárgás, a zöld spárga üde zöld, illata kellemes. A szár törékeny, rugalmas, de hajlításra elpattan. Tapintáskor a belapuló vagy hajlítgatható spárgaszárak már fonnyadtságra utalnak. Fontos, hogy megnézzük a spárga alsó, vágott részét is; ha nagyon beszáradt, az szintén nem a frissességére utal.
Vásárlás után a friss spárgát én nedves konyharuhába csavarva tárolom a hűtőben, így 3-4 napig sem lesz semmi baja, de természetesen minél hamarabb felhasználjuk, annál értékesebb.
Miért főzzünk/süssünk spárgát?
És akkor az említett receptek képekkel, nyomtatható változatban:
Jó étvágyat kívánok! 🙂